Dopad války na Ukrajině

Není pochyb o tom, že probíhající konflikt na Ukrajině výrazně ovlivní světovou ekonomiku, zejména proto, že země je třetím největším vývozcem pšenice a je důležitým hráčem na energetickém trhu. Napětí ohrožuje globální dodavatelské řetězce potravin a energií a potenciálně zvyšuje inflaci.

Právě vysoká inflace vyhnala ceny zlata nahoru dávno před začátkem konfliktu.

Podle zpráv se spotřebitelské ceny v USA v pátek zvýšily více, než se očekávalo, přičemž jádrový PCE, preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému, vzrostl na 5,2 %.

Spotřebitelské ceny v Kanadě rovněž dosáhly nového třicetiletého maxima, zatímco rostoucí ceny v Evropě by mohly vést k nové recesi.

Kupní síla přitom neustále klesá, což znamená, že bude klesat také spotřeba.

Také inflační tlak zvyšuje úrokové sazby, přičemž výnosy desetiletých dluhopisů se pohybují kolem 2 %. Toto prostředí zvýší volatilitu na akciových trzích a donutí investory snížit riziko.

Problémem, kterému investoři v současné době čelí a který si kladou, je otázka, kam investovat svůj kapitál. I když výnosy dluhopisů vzrostly na 2 %, při 5,2% inflaci to stále znamená reálnou ztrátu peněz.

Zlato je jedním z posledních pilířů jistoty na světovém finančním trhu. Nekoreluje s akciemi a nenese žádné riziko protistrany, což z něj činí důležitý nástroj diverzifikace. Jakkoli tedy může být denní vývoj ceny zlata zklamáním, stále je pro investory důležitým aktivem.

Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině ale oslabuje vůči euru také koruna a silné výprodeje se aktuálně týkají i dalších měn středoevropského regionu.

Podle expertů to bude mít dopad i na inflaci, která byla už tak v posledních měsících rekordní. Trh proto spekuluje, že Česká národní banka zahájí intervence na podporu koruny.Růst životní úrovně bude pozvolnější, než jsme čekali. Oživení postcovidového období bude pozvolnější, růst ekonomiky, který jsme čekali, bohužel zpomalí. Nebudeme cítit výraznější změnu v počtu nezaměstnaných osob. Ekonomika poroste, bude dávat dostatek pracovních příležitostí a budeme zažívat nějaký růst mezd. Ten ale nebude tak rychlý jako růst cen životních nákladů.Nejbolestivější změny budou cítit exportéři, kteří jsou aktivní na ruském trhu. Budou to ale také importéři, kteří dováží mnoho věcí, včetně energetických a chemických zdrojů a mnoha dalšího. Další dopad, který pocítíme my v našich peněženkách, bude další růst energií, který jsme původně počítali, že bude výrazně zpomalovat.