Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce října vzrostl o 66 procent

Praha – Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 13.422 bytů v bytových domech, meziročně o 66,4 procenta více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet vzrostl o 104,9 procenta na 5952. Počet zahájených staveb rodinných domů se v ČR meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně se ve stavebnictví začínají odčiňovat šoky covidu. „Nyní se začíná karta obracet a výstavba bytů táhne celkově sektor nahoru, zatímco inženýrské stavby klesají. Nesmíme však zapomínat, že meziroční srovnání dnes nejsou vypovídající, neboť porovnávají s velkým loňským poklesem. Předchozí měsíc stavebnictví bytů vzrostlo, v říjnu opět nepatrně kleslo, ale alespoň v posledních měsících neklesá meziměsíčně tolik jako inženýrské stavitelství,“ uvedl Bartoň.

Na Prahu připadalo do konce října 44,35 procenta všech nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský kraj s podílem 13 procent, Středočeský kraj s podílem 12,8 procenta a Jihočeský kraj s 8,1 procenta. Naopak v Ústeckém kraji bylo zahájeno pouze 81 bytů, což byl podíl 0,6 procenta na celkovém počtu.

Počet nově rozestavěných rodinných domů do konce října meziročně vzrostl o 4,9 procenta ze 16.571 na 17.377. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23,1 procenta. Následují Jihomoravský kraj s 12,9 procenta, Moravskoslezský kraj s 10,4 procenta a Jihočeský kraj s podílem 6,4 procenta. Nejméně jich bylo v Praze a v Karlovarském kraji, kde shodně 415 nových rozestavěných rodinných domů odpovídá podílu 2,4 procenta z celkového počtu.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce října stavět 36.018 bytů, což bylo meziročně o 26,9 procenta více. Největší podíl měla Praha s 19 procenty. Následovaly Středočeský kraj s 17,8 procenta, Jihomoravský kraj s 13,7 procenta a Moravskoslezský kraj s podílem sedmi procent. Nejméně jich bylo na Karlovarsku (2,3 procenta), tento kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.

Podle Bartoně podobně jako v Česku zůstává ze sousedních států pouze v Německu bytové stavebnictví stále pod průměrem EU v porovnání s úrovněmi před pandemií. „Například v Polsku je výkon pozemního stavebnictví vyšší než před covidem. Nárůst hodnoty staveb je však ošemetný – kvůli revoluci v cenách materiálů roste v obou sektorech hodnota staveb nezávisle na tom, zda toho stavíme objektivně více. Proto je třeba být opatrně optimistický – potřebujeme zvyšovat výkon stavebnictví tím, že se bude stavět více, ne tím, že se bude stavět dráže,“ dodává Bartoň.

Situaci s Polskem srovnala i ředitelka strategie developera UDI Group Marcela Fialková. „Například ve Varšavě, kde stavíme byty se stejnými náklady jako naši kolegové tady v Praze, jsou ceny na trhu v průměru zhruba poloviční, a to jen díky silné konkurenci a masivní výstavbě. Pokud už srovnáváme Polsko a Česko, tak jen ve Varšavě se ročně zahájí více bytů v bytových domech než v celé ČR dohromady,“ uvedla.

3 reakce na „Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce října vzrostl o 66 procent“

🎁 Congratulations I don’t need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, it’s nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content.At least that’s what I thought until I came across Article Forge…Built by a team of AI researchers from MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an artificial intelligence (AI) powered content writer that uses deep learning models to write entire articles about any topic in less than 60 seconds. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful.All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content.I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article in less than 60 seconds! https://stanford.io/3G7Hfmp 🎁

Im very pleased to find this site. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you bookmarked to see new information on your site.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.